Reklama

"Miasto, którego nie widać"

We wtorek, 19.12, o godz. 11.00 w Galerii Labirynt odbędzie się otwarcie niecodziennej wystawy, będącej opowieścią na temat „Miasta, którego nie widać”, stworzoną przez osoby niewidome i słabowidzące. Prezentacja obejmuje rysunki, rzeźby, książkę dotykową i fotografie wykonane przy użyciu aparatów analogowych. Ekspozycja jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Pracom towarzyszą opisy w brajlu i audiodeskrypcja „na żywo”.
"Miasto, którego nie widać"

Jak informuje nas Rafał Lis z Galerii labirynt: "Tytułowe miasto to Lublin, pokazany z perspektywy niewidomych i słabowidzących. Eksponowane prace powstawały w trakcie półrocznego projektu edukacyjno-artystycznego Magdaleny Szubielskiej – osoby niewidome i słabowidzące poznawały sztukę wizualną za pośrednictwem innych zmysłów. Warsztatom towarzyszyły opowieści o sztuce w przestrzeni publicznej i o historii miasta.

Pozawzrokowe bodźce przetworzone przez wyobraźnię uczestniczek i uczestników warsztatów tworzą wyjątkowy obraz przestrzeni miejskiej. Liczą się faktury, kształty, opowieści i historie, które wypełniają to, czego „nie widać”.

Do zwiedzania zapraszamy także osoby zainteresowane miastem i przestrzenią miejską (zwłaszcza w kontekście funkcjonowania w niej grup osób z niepełnosprawnościami) oraz które chciałyby spojrzeć na miasto nieco inaczej, skupiając się na doznaniach pozawzrokowych. Zwiedzający będą mieli okazję poznać perspektywę osób z niepełnosprawnościami wzroku, wejść w ich skórę: zamknąć oczy, „zobaczyć” wystawę dzięki zmysłowi dotyku, a potem po otwarciu oczu weryfikować swoje wyobrażenia.
Wystawa stanowi podsumowanie półrocznego projektu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Magdalenę Szubielską we współpracy z lubelskim środowiskiem artystów wizualnych, tyflopedagogów, edukatorów i kustoszy muzeów.
Materiały w brajlu przygotowało Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL.

O projekcie:
Projekt miał charakter działania zaangażowanego społecznie. Jego celem było m.in. przełamywanie stereotypu osób z niepełnosprawnościami (w tym przypadku – osób z niepełnosprawnością wzroku) jako pasywnych i niezdolnych do podejmowania działań twórczych, a także osób niewidomych jako niezdolnych do odbioru i tworzenia sztuk wizualnych. W ramach projektu przygotowano adaptacje (tyflografiki i materiały tekstowe w brajlu) wybranych eksponatów zgromadzonych w lubelskich muzeach oraz przykładów sztuki współczesnej obecnej w przestrzeni publicznej. Uczestnicy projektu brali udział w cyklu zajęć edukacyjno-artystycznych, których przedmiotem był obszar sztuk wizualnych i przestrzeń miasta Lublina. Zaproponowano im oprowadzanie po miejskich zabytkach, spacery szlakiem dostępnych w przestrzeni publicznej dzieł współczesnych artystów wizualnych, zwiedzanie muzeów, spotkania z artystami wizualnymi, warsztaty plastyczne (w zakresie fotografii, rysunku, rzeźby, dotykowej książki obrazkowej) i spotkania z lubelskimi artystami wizualnymi.
Projekt współtworzyli: Magdalena Franczak, Radosław Bułtowicz, Ludomir Franczak, Ewa Niestorowicz, Monika Zadurska-Bielak, Ewa Kożuszek, Agata Sztorc, Emilia Lipa, Bogusław Marek, Marcin Matys, Małgorzata Surmacz, Anna Syta. Poza Galerią Labirynt instytucjami zaangażowanymi w projekt były: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL, Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum KUL.
Zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego".


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklama
Reklama