Ze strony miasta dowiadujemy się, że: " Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego jest utworem o charakterze oratoryjnym, rozpisanym na pięć głosów solowych, recytatora, trzy chóry mieszane i orkiestrę. Dzieło zostało napisane w 1996 roku na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta. Prawykonanie odbyło się w Jerozolimie 9 stycznia 1997 roku z udziałem międzynarodowej obsady solistów, chórów radiowych z Monachium, Stuttgartu i Lipska oraz Orkiestry Radia Bawarskiego w Monachium i Orkiestry Symfonicznej w Jerozolimie pod dyrekcją Lorina Maazela. Z kolei polska premiera, w której udział wzięli wybitni soliści scen operowych Polski oraz Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Korda, miała miejsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie 14 marca 1997 roku.
W pierwotnym zamyśle dzieło Siedem bram Jerozolimy miało być symfonią, jednak ostatecznie przybrało formę wokalno-instrumentalną. Tytuł i budowa (siedem części) nawiązują do siedmiu historycznych bram prowadzących do Jerozolimy. Dobierając teksty, kompozytor posłużył się fragmentami Starego Testamentu, które zapowiadają przyjście Mesjasza, m.in. Psalmami Dawida, Księgą Izajasza, Daniela, Ezechiela i Jeremiasza, w tłumaczeniu z Wulgaty. Zgodnie z życzeniem autora, fragment proroctwa Ezechiela, ujęty w szóstej części utworu, wykonywany jest zawsze w języku narodowym publiczności.
Siedem bram Jerozolimy jest według kompozytora kontynuacją linii takich utworów, jak Pasja według św. Łukasza, Jutrznia, Magnificat, Te Deum i Polskie Requiem. W utworze widać również nawiązania do III Symfonii, którą Penderecki skomponował tuż przed napisaniem jubileuszowego dzieła.
Lubelskie wykonanie Siedmiu bram Jerozolimy odbędzie się 9 lutego 2018 roku w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W uroczystym koncercie z okazji zakończenia obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin i 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego udział wezmą znamienici soliści – Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski i Piotr Nowacki przy towarzyszeniu Chóru Filharmonii Krakowskiej. Koncertem, inaugurującym jednocześnie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”, zadyryguje sam Maestro Krzysztof Penderecki".
Wykonawcy:
Chór Filharmonii Krakowskiej
Maciej Tworek – asystent dyrygenta
Teresa Majka-Pacanek – przygotowanie chórów
Iwona Hossa – I sopran
Karolina Sikora – II sopran
Anna Lubańska – mezzosopran
Adam Zdunikowski – tenor
Piotr Nowacki – bas
Sławomir Holland – narrator
Maestro Krzysztof Penderecki – dyrygent
Bilety:
- kasa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
- eventim.pl
Reklama
Krzysztof Penderecki - Siedem Bram Jerozolimy w Lublinie
9.02. 2018 r. o g. 19.00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się koncert "Siedem bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego z okazji zakończenia obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Miasta Lublin. |Całość przedsięwzięcia przy okazji 100 rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego sygnowana jest projektem „Miasto swojemu Uniwersytetowi”. Wydarzenie zainauguruje lubelskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”
- 17.01.2018 13:13 (aktualizacja 10.08.2023 03:44)

Reklama
Komentarze