Jak mówią członkinie: „Zależy nam na pokazaniu, że kobiety mają zasługi i osiągnięcia w każdej dziedzinie. Rok 2018 jest szczególny. 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość, a Polki po raz pierwszy uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze. Możliwość kandydowania i oddania głosu sprawiła, że Polki stały się pełnoprawnymi i pełnowymiarowymi obywatelkami” – powiedziała na konferencji prasowej Justyna Syroka, Regionalna Wicepełnomocniczka Kongresu Kobiet Justyna Syroka. Uczestniczki konferencji, ubrane w stroje z epoki przypomniały okoliczności uzyskania przez kobiety praw wyborczych i sylwetki pierwszych posłanek. Przedstawiły również roczny harmonogram organizacji jubileuszu stulecia praw wyborczych Polek.
Data konferencji nie była przypadkowa albowiem 26 stycznia 1919 r. w pierwszych wyborach, w których kobiety mogły brać udział, do Sejmu Ustawodawczego wybrano osiem posłanek: Gabrielę Balicką, w którą wcieliła się Maja Zaborowska z Partii Nowoczesna, Jadwigę Dziubińską w którą wcieliła się Magdalena Długosz z Partii Razem, Irenę Kosmowską, w którą wcieliła się dr hab. Krystyna Leszczyńska z Wydziału Politologii UMCS, Marię Moczydłowską, w którą wcieliła się Magda Łuczyn z Fundacji HerStory, Zofię Moraczewską, w którą wcieliła się Katarzyna Zabratańska z INNEJ Fundacji, Annę Piasecką w którą wcieliła się Magdalena Bielska
z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Lublin, Franciszkę Wilczkowiakową, w którą wcieliła się Elwira Borowiec
z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Puławy i Zofię Sokolnicką.
Ponadto, spotkanie było okazją do wręczenia mediom kopii listu otwartego do władz samorządowych Lublina,
w którym wzywają do upamiętnienia kobiet zasłużonych dla miasta. Znalazło się na niej 100 nazwisk lubelskich polityczek, radnych, artystek, społeczniczek czy literatek. „Chciałybyśmy, aby istniejąca dysproporcja w nazwach ulic, placów czy skwerów została zmniejszona poprzez specjalną uchwałę Rady Miasta Lublin na 2018 rok” – skomentowała Justyna Syroka. To odpowiedź na lokalną sytuację w Lublinie, gdzie niespełna 5% wszystkich ulic, placów czy skwerów ma żeńskie patronki, jak również konkretna propozycja upamiętnienia zasłużonych lublinianek.
„Pokażmy mieszkańcom, a także mieszkankom Lublina jak wiele wspaniałych lublinianek tworzyło naszą historię. Są wśród nich m.in.: Wacława Arciszowa, Leontyna Zakrzewska, Bela Dobrzyńska czy Wanda Papiewska” – wskazała Katarzyna Zabratańska, Prezeska INNEJ Fundacji. Po konferencji odbył się spacer szlakiem lublinianek m.in.: Józefy Kunickiej, Ireny Kosmowskiej, Heleny Nowickiej Mejbaum, Antoniny Grygowej"
Szczegóły w załącznikach.
.
.
Komentarze