Józef Czechowicz urodził się w 1903 r. w Lublinie i całe swoje życie związał z rodzinnym miastem. Za jeden z najpiękniejszych jego utworów uznawany jest „Poemat o Mieście Lublinie”. W celu upamiętnienia poety oraz jego twórczości, co roku w Bramie Grodzkiej poemat odczytywany jest przez lublinian.
Scenariusz tego wydarzenia stworzony został wspólnie z Władysławem Panasem, który w 60. rocznicę śmierci poety, zorganizował pierwszą sesję „Czytanie Czechowicza”. Stało się to inspiracją do stworzenia obchodów rocznicy urodzin Józefa Czechowicza i odczytywania jego najbardziej „lubelskiego” utworu.
Do czytania „Poematu” zaproszeni są wszyscy Lublinianie. Poszczególne fragmenty odczytują też co roku osoby szczególnie związane z naszym miastem. W tym roku będą to:
- Małgorzata Domagała - historyk sztuki, dziennikarka, w swoich tekstach pisze m.in. o historii i architekturze miasta.
- Jacek Giszczak - tłumacz literatury francuskiej, prozaik, kompozytor, autor tekstów piosenek. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, kawaler francuskiego Orderu Sztuki i Literatury.
- Marek Gromaszek - absolwent Politechniki Lubelskiej, dyrektor handlowy Budimex S.A., miłośnik Lublina, kolekcjoner Lubinianów, rotarianin.
- Barbara Kasperek - bibliotekarka w III LO im. Unii Lubelskiej. Pomysłodawczyni Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
- Dariusz Prażmo - fotograf, miłośnik Lublina, autor facebookowego profilu "Lubelski flanering".
- Jacek Studziński - historyk sztuki, autor wielu opracowań historycznych dotyczących lubelskich zabytków.
Nie zabraknie także tradycyjnego odtworzenia fragmentu wiersza w wykonaniu Władysława Panasa.
Ponadto wydane zostało symboliczne 115 egzemplarzy „Poematu o Mieście Lublinie” oraz okolicznościowy ex libris. Otrzymać go będą mogli wszyscy uczestnicy urodzin poety. Autorami tych wydań są pracownicy Izby Drukarstwa Domu Słów (Alicja Magier, Robert Sawa i Sylwia Woźniak).
W trakcie trwania wydarzenia będzie dostępny także specjalny, poświęcony Czechowiczowi, numer czasopisma „PA.RA”, wydawanego przez Ośrodek w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Jak i w latach poprzednich wydarzenie poprowadzą Joanna Zętar i Witold Dąbrowski.
źródło: www.tnn.pl
Komentarze