Reklama

Nominacje do "kulturalnych" nagród

Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury pod hasłem „Lublin 700" zostaną przyznane podczas Gali Kultury 2017, która odbędzie się 13 kwietnia o godzinie 18:00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Nominacje do "kulturalnych" nagród

Podczas uroczystości odbędzie się finał plebiscytu Gazety Wyborczej „Strzały 2017” oraz podsumowanie obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin.

Poniżej szczegółowe informacje na temat nagród:

"

Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2017 r.

  • Grupa nieformalna: Łukasz Witt-Michałowski i Marcin Wroński
    Nominacja za widowisko „Pogrom w przyszły wtorek” na podstawie kryminału Marcina Wrońskiego. Spektakl w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego i Norberta Rudasia został zrealizowany w ramach obchodów 700-lecia Miasta Lublin. Wydarzenie prezentowane na dziedzińcu Zamku Lubelskiego było wielkim sukcesem artystycznym i frekwencyjnym. Otrzymało szereg entuzjastycznych recenzji i komentarzy widzów.
  • Mateusz Nowak
    Monodramista, animator i edukator kulturalny, Kierownik Programowy Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”, dwukrotny stypendysta Programu Kultura Polska na Świecie (IAM), pięciokrotny – Prezydenta Lublina. Nominowany za zagraniczne prezentacje monodramu „Od przodu i od tyłu”: Cypr, Kosowo, Litwa, Ukraina, USA (Theatre Row na Brodwayu NY i w Filadelfii); 2 międzynarodowe nagrody za ten monodram: Best Actor (Kosowo) i Nagroda Dyrektorów Międzynarodowych Festiwali Monodramu (Litwa) oraz monodramu „Żertwa”: Czechy, Słowacja, Turcja; setne wystawienie monodramu „Od przodu i od tyłu”; role (Asmodeusz, Kajetan Nowiński, tłum bandytów, Wojsko, Ulryko) w spektaklu „Żywi i umarli czyli Bandyci w Piekle”; rolę Zajfena w spektaklu „Pogrom w przyszły wtorek”; rolę Sójki w słuchowisku „Tango nie kłamie”; performatywne czytanie „Legend Lubelskich wg Czechowicza”; prezentację poezji Arnsztajnowej i Chrostowskiej podczas koncertu „Gdy do Niego iść będę” w ramach Festiwalu Wielkopostne Śpiewanie; prezentację tekstów literackich w Teatrze Starym podczas Bajkowej niedzieli i Bitwy o literaturę; nagrody: Ministra Kultury, Marszałka Woj. Lubelskiego, Medal 700-lecia Miasta Lublin; udział w perfomansie „Siedem życzeń”; prezentację spektaklu „Gdzie jest Nobel” na podstawie poezji W. Szymborskiej w wykonaniu Teatru Bombonierka Życia w DDK „Czuby Południowe” w Teatrze Zależnym w Krakowie; reżyserię „Benefiksu z Węglina” z okazji jubileuszu 5-lecia Witalii Sosnowskiej; Nagrodę Instruktorską na 45. Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim im. L. Staffa w Skarżysku-Kamiennej; opiekę kuratorską i organizację cykli „Spis Treści”, „T1A”, „Wieczne Czytanie” w DDK „Węglin” z udziałem wybitnych aktorek i aktorów polskich; prezentację spektaklu „Matka Polka Teatralna. Konkurs” oraz rolę Mistrza Ceremonii w DDK „Węglin”.
  • Robert Pranagal
    Artysta fotografik. Nominowany za tytuł Wybitnego Artysty FIAP przyznany przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej w Paryżu w uznaniu sukcesów na międzynarodowych salonach fotografii pod jej patronatem.

Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2017 roku

  • Fundacja Sztukmistrze
    Została powołana by podejmować działania na rzecz rozwoju kultury i sztuki nowego cyrku. Swoją misję realizuje, m.in. poprzez prowadzenie warsztatów, kursów, organizowanie międzynarodowych wymian artystycznych oraz festiwali. Nominacja za organizację: 40. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej – największego na świecie i najbardziej prestiżowego wydarzenia środowiska żonglerów amatorów, hobbystów, artystów nowego cyrku i ulicy; Wschodnioeuropejskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych Cyrkulacje; Dzielnicowe Laboratorium Kultury; Master Class; Open Stage; polsko-niemieckich spotkań młodzieży, spektakli Variete, pokazów Work in Progress; Akademii Sztukmistrzów i Dziecięco-Młodzieżowej Akademii Sztukmistrzów; Festiwalu Inwazja Sztukmistrzów oraz za program Migam ze Sztukmistrzami.
  • Karolina Rozwód
    Dyrektor Teatru Starego w Lublinie. Nominacja za realizację 302 wydarzeń kulturalnych: spektakli teatralnych, spotkań z twórcami, transmisji Te Metropolitan Opera, seansów filmowych i spotkań z twórcami produkcji filmowych, debat z cyklu „Bitwa o kulturę/literaturę, debat „Ponad Granicami”, koncertów, Filmową Niedzielę, Małą Muzykę, Bajkową Niedzielę, cykl edukacyjny „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”; realizację 4 premier: „Wieloryb. The Globe” - kooprodukcja z krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa wyróżniony m.in. nagrodą miesięcznika Teatr i nagrodą Ludwiki za najlepszą muzykę, „Kocham, Lublin, Szanuję. Harmonie miasta” - produkcja własna, projekt muzyczno-filmowy B. Wąsika z okazji 195-lecia Teatru Starego oraz 5. rocznicy po nowym otwarciu, „Szukaj w snach” - koncert kołysanek w wykonaniu M. Napiórkowskiego i N. Kukulskiej oraz tancerzy Lubelskiego Teatru Tańca, „Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle” - produkcja Fundacji Teatrikon we współpracy z Teatrem Starym; prezentację produkcji własnych poza Lublinem; wydanie płyty z piosenkami ze spektaklu muzycznego „Boogie Street” - „Boogie Street. Renata Przemyk śpiewa piosenki L. Cohena”; wydanie płyty z muzyką ze spektaklu „Czas kobiety”, wydanie DVD z widowiska „Kocham, Lublin, Szanuję. Harmonie Miasta”.
  • Barbara Sawicka
    Producentka Festiwalu Konfrontacje Teatralne, spektakli Teatru Provisorium, kierowniczka Zespołu Konfrontacji Teatralnych, kuratorka autorskiego programu filmowego w Centrum Kultury w Lublinie. Nominacja za produkcję widowiska „Sen o mieście” w reż. Janusza Opryńskiego w ramach obchodów 700-lecia Miasta Lublin, jednej z największych imprez 2017 roku oraz za autorski program filmowy w Centrum Kultury w Lublinie z filmami poruszającymi tematy ważne i inspirujące, obejmującym głównie nowości i pokazy premierowe. W 2017 r. odbyły się 232 projekcje, które obejrzało 10 867 widzów. A także za produkcję wydawnictwa Próby z Dostojewskim i inne wykłady lubelskie pod red. Piotra Augustyniaka i Piotra Pękali. Książka jest efektem wykładów prof. Cezarego Wodzińskiego dla lubelskiej publiczności.

Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności

  • Waldemar Michalski
    Polski poeta, krytyk literacki, eseista, prozaik, redaktor. Nominacja za 60 lat pracy i działalności twórczej i z zakresu upowszechniania kultury. Debiut pisarski w 1957 r. reportażami z życia ówczesnych Polaków we Lwowie i na Wołyniu w Tygodniku Społeczno-Kulturalnym Katolików. Przez 23 lata pracował jako kustosz biblioteki KUL oraz lektor języka polskiego w Szkole Kultury i J. Polskiego dla Obcokrajowców (1977-87). Współzałożyciel Studenckiego Klubu Literackiego Kontrapunktu, współredaktor jego kolumny literackiej w Kurierze Lubelskim, współzałożyciel Nauczycielskiego Klubu Literackiego im. J. Czechowicza (1968-80), jego wiceprezes i współredaktor jego publikacji. 1979 uczestniczył w powołaniu grupy poetyckiej Signum. W czasie stanu wojennego współinicjował powstanie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Od 1985 członek zespołu redakcyjnego Akcentu. 1994 współzałożyciel Wschodniej Fundacji Kultury Akcent, 28 lat był sekretarzem redakcji. Autor książek i tomików poezji: Pejzaż rdzawy, Lingin Jan Okoń pisarz i społecznik, Ogród, Głosy na wersety, Kazimierz A. Jaworski 1897-1973. Portret Literacki, Pod znakiem Wagi, Będziesz jak piołun, Tradycje literackie Lubartowa i Ziemi Lubartowskiej, Lekcja współczesnego języka, Słowa i twarze, Tryptyk z gwiazdą, Klucze i słowa, Bariera timpului. Szkice literackie, Bariera timpului mu exista. Culegere de poezji, Z podróży na Wschód, Kazimierz A. Jaworski – poeta- tłumacz-redaktor, Zapisane w kalendarzu. Szkice, komentarze, wspomnienia. Najnowszy zbiór wierszy Znak bez kropki opublikował „Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN” w 2017 r. Najnowsza obszerna antologia Linie światła ukazała się w 2017 r. Michalski opracował ponad 40 książek autorów lubelskich (M. Derecki, Z. Strzałkowski. S. Popek, M. Danilkiewicz, S. Burda, R. Kornacki, U. Michalak, J. Kozłowski, A. Jahołkowska …). Autor kilku antologii poetyckich, w tym monumentalnego dzieła Pięć wieków poezji o Lublinie. Za swoją pracę dwukrotnie nagrodzony Nagrodą Literacką im. J. Czechowicza, Nagrodą Literacką Głosu Nauczycielskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Główną w Konkursie im. J. Łobodowskiego, Medalem Prezydenta Lublina, Nagrodą im. W. Hulewicza, nagrodami Prezydenta Lublina, Marszałka Woj. Lubelskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • Jolanta Męderowicz
    Historyk sztuki, kurator wystaw, autorka tekstów i wykładów zakresu idei sztuki współczesnej, absolwentka KUL, gdzie od 2013 r. podjęła studia doktoranckie w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. Badaczka sztuki II poł. XX w. oraz sztuki neoawangardowej w Polsce. Od 1988 r. kuratorka kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech, w tym: wystawy sztuki, warsztaty, festiwale, koncerty, wykłady, zajęcia edukacyjne, panele dyskusyjne. Jej teksty nt. sztuki współczesnej i twórców (w tym lubelskich) ukazały się w katalogach, magazynach artystycznych, publikacjach zbiorowych (Exit, Guardian, Sztuka.pl, Rzeźba CRP Orońsko, Zeszyty Naukowe KUL, Wschodni Salon Sztuki ZPAP) oraz w monografiach (Energia przekazu). Od 1992 r. prowadziła pionierskie autorskie zajęcia edukacyjne na UMCS, KUL, ASP w Łodzi. W tym roku mija 30 lat jej pracy zawodowej. Pracowała w BWA (kurator Galerii Grodzkiej, kierownik Działu Realizacji Wystaw i Działu Wydawnictw i Dokumentacji Sztuki). Od 2010 w Galerii Labirynt jako specjalista ds. kolekcji. Wykładowca WSEI na kierunku wiedza o kulturze. Od 2015 prowadziła zajęcia z rysunku i kultury na specjalizacji antropologiczno-kulturowej Filologii Polskiej KUL. Związana z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, gdzie w latach 2006-2010 była wiceprezesem, a następnie jako członek zarządu współtworzyła koncepcję i program kolekcji sztuki współczesnej wg swojego autorskiego programu. Od 2004 – członkini rady nadzorczej Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ w Sokołowsku. Od 2017 – przewodnicząca Rady Programowej przy Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Autorka programów badawczych nt. sztuki współczesnej w Polsce i programów promujących sztukę polską za granicą, m.in.: Międzynarodowe Warsztaty Rzeźby w Motorhouse Nort Yorkshire w Anglii, Międzynarodowa Konferencja Współczesna Sztuka w Polsce na University of Hertfordshire w Hatfield w Anglii, Labirynt: the Labirynt 2 Gallery presents contemporary Polish art (UH Galleries University of Hertfordshire w Hatfield i w Folly Gallery Lancaster w Anglii, cykl kuratorskich wystaw Energia przekazu. Mikołajczyk, Rybakowski, Rytka prezentowanych w muzeach i galeriach w kraju. Współkuratorka pierwszej wystawy sztuki krajów zza wschodniej granicy Polski pt. Terytoria. Polska, Ukraina, Białoruś. Kuratorka Meta-Weiss/Meta biel we Freies Muzeum Berlin jako konkursowy projekt zrealizowany w ramach programu kulturalnego Prezydencji Polski w UE. Stypendystka Ministra Kultury i Prezydenta Lublina.
  • Janusz Opryński
    Polski reżyser teatralny, menedżer kultury, autor adaptacji, dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne i zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie do spraw artystycznych, kierownik artystyczny Teatru Provisorium. Działa nieprzerwanie od 42 lat. Reżyser legendarnych przedstawień Teatru Provisorium: Nasza niedziela, Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe, Dziedzictwo, Z nieba przez świat do samych piekieł. We współpracy z Kompanią Teatr zrealizował m.in.. Ferdydurke i Do piachu. Ostatnie spektakle: Bracia Karamazow, Lód, Punkt Zero: Łaskawe. Spektakle Opryńskiego prezentowane były w Ameryce Północnej, Afryce, Azji i niemal wszystkich krajach Europy. Wyróżniane były prestiżowymi nagrodami (dwukrotnie Fringe First w Edynburgu, Grand Prix Festiwalu Klasyka Polska, Grand Prix Festiwalu Kontrapunkt. Opryński nagrodzony jest Nagrodą im. K. Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik Teatr, Gwarancją TVP Kultura, nagrodą za reżyserię w 10. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Laurem Konrada na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Ferdydurke i Bracia Karamazow zostały zarejestrowane dla RVP. Był inicjatorem obchodów Roku Gombrowicza w 2004 r. Autor cyklu Jak żyć (spotkania z wybitnymi intelektualistami i filozofami).

Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury 2017 roku

  • Budimex S. A.
    Za finansowe wsparcie Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” oraz wydania książki B. Stelmacha „Teatr w Budowie. Dziennik podróży” oraz wielu innych wydarzeń kulturalnych i artystycznych realizowanych w Lublinie.
  • Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S. A.
    Za finansowe wsparcie cyklu koncertów „Nie tylko rock’n’roll” i Koncertu „Warto być Polakiem” realizowanych przez Radio Lublin.
  • Anna i Maciej Maniewscy
    Za finansowe wsparcie cyklu „Jazz w Teatrze Starym” oraz wsparcie pozafinansowe polegające na promowaniu działalności Teatru w środowisku biznesowym, udział w Radzie Artystyczno-Programowej Teatru.

Laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Lublin oraz Nagrody Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury otrzymają nagrodę finansową oraz dyplom. Laureat Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności otrzyma nagrodę finansową, statuetkę oraz dyplom. Laureat Nagrody Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury otrzyma statuetkę oraz dyplom.

Komisja obradowała w składzie:

  • prof. Leszek Mądzik – przewodniczący Komisji
  • Ewa Noga
  • prof. Lechosław Lameński
  • Marcin Pospiszyl
  • Zbigniew Nestorowicz
  • Józef Szopiński
  • Wojciech Mendzelewski

Nagrody przyznawane są na podstawie przepisów Uchwały nr 745/XXX/2013 Rady Miasta Lublin z dnia 25 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury."

źródło: www.lublin.eu


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklama
Reklama