Reklama

Lublin miastem zrównoważonym *

Zrównoważony rozwój Lublina w obszarach społeczeństwa, środowiska i gospodarki, który ma na celu trwałą poprawę jakości życia mieszkańców, został doceniony przez ekspertów. W najnowszym „Rankingu polskich miast zrównoważonych” globalnej firmy projektowo-doradczej Arcadis nasze miasto zajęło 5. miejsce.
Lublin miastem zrównoważonym *

Raport „Ranking polskich miast zrównoważonych” powstał, by zwrócić większą uwagę na ideę zrównoważonego rozwoju, która jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Polega ona na równoważeniu trzech sfer rozwoju – społecznej, gospodarczej i środowiskowej – by zwiększyć jakość życia nie tylko obecnych, ale też przyszłych pokoleń. Największa odpowiedzialność za realizację tej idei spoczywa na samorządach lokalnych.

Spośród 50 polskich miast, które zostały sklasyfikowane w raporcie, Lublin zajął piąte miejsce w klasyfikacji ogólnej – za Warszawą, Toruniem, Wrocławiem i Poznaniem. Ponadto, w obszarach społeczeństwa i środowiska, nasze miasto uplasowało się na odpowiednio 2. i 4. miejscu. Bardzo dobry wynik stolicy województwa o jednym z najniższych PKB per capita jest – wg autorów rankingu – dowodem na to, że spójna i zrównoważona wizja rozwoju oraz śmiałość w jej realizowaniu może zapewnić miastu sukces.

- Lublin jest miastem otwartym i przyjaznym, co wyraźnie potwierdził „Ranking polskich miast zrównoważonych”. Przyjęty model partycypacyjnego zarządzania już przynosi rezultaty i  są one widoczne w badaniach niezależnych ekspertów. Dalszy rozwój miasta planujemy zgodnie z realizowaną strategią - z myślą o przyszłości, tworzeniem przyjaznych miejsc do życia, stawiając na innowacyjne gałęzie gospodarki – mówi dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Autorzy rankingu podkreślaj, że Lublin doskonale wykorzystuje swój potencjał społeczno-ekonomiczny, akademicki, turystyczny i kulturalny, utrzymując pozycję lidera Polski Wschodniej. Silną stroną Lublina jest duża aktywność jego mieszkańców w kreowaniu miasta, przykładami tego są: Zielony Budżet, który angażuje mieszkańców w tworzenie terenów zieleni w Lublinie, oraz projekt „Miasto dla ludzi”, który ma na celu poprawę warunków ruchu pieszego. Lublin może być miastem stawianym jako wzór w kreowaniu społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji społecznej, o czym świadczy duża liczba zarejestrowanych fundacji, stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Wśród mocnych stron miasta zwrócono również uwagę na duży udział w powierzchni miasta terenów zielonych, w tym lasów. Doceniono również skuteczność w aplikowaniu o środki z Unii Europejskiej, którego efektem są zrealizowane inwestycje na kwotę ponad 3 mld zł, a także działania mające na celu przekształcenie gospodarki tradycyjnej w gospodarkę innowacyjną, ukierunkowaną na poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych. Lublin jest jednym z polskich „zielonych miast” – posiada dużą przestrzeń przyjazną dla życia mieszkańców sprzyjającą wypoczynkowi i rekreacji, a także tworzy zrównoważony transport miejski, inwestując w elektrobusy i trolejbusy.

Rozwój Lublina w sferze gospodarki wzmocniła Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec, Podstrefa Lublin. Po dziesięciu latach od otwarcia na jej terenie działa 51 inwestorów dających zatrudnienie ponad 4 tys. pracownikom co przekłada się na stosunkowo najniższy w XXI wieku poziom bezrobocia w mieście (6,2%). Również udział osób korzystających z pomocy społecznej pozostaje w mieście na niskim poziomie. Lublin stał się także miastem popularnym i chętnie odwiedzanym przez turystów z kraju i z zagranicy. Udział miasta w konkursie o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 przyczynił się do wzrostu rozpoznawalności Lublina jako ważnego ośrodka kultury w Polsce i atrakcyjnego miejsca turystyki kulturowej. Wydarzenia kulturalne, międzynarodowe festiwale i projekty artystyczne organizowane przez miasto na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych imprez w kraju i za granicą.

* źródło: www.lublin.eu


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklama
Reklama